بازی the last of us

آخرالزمان بازی The Last of Us ریشه در واقعیت دارد

شما هم مثل من همیشه با خودتون میگید آیا امکان داره روزی مردم زامبی بشن و این فیلم و بازی ها به واقعیت تبدیل بشه؟ حتما براتون جالب خواهد بود اگر بدونید ایده زامبی شدن افراد در بازی The Last of Us یک ایده دور از واقعیت و خیلی تخیلی نیست. برای بررسی دقیقتر منشا آلودگی در دنیای The Last of Us با فارسی شو همراه بشید.

دنیای بازی the last of us

قضیه از چه قراره؟

اگر از افرادی باشید که بازی The Last of Us رو انجام دادین یا به نحوی پیگیر اون بودید، میدونید که عامل بیماری زا در دنیای لست یک قارچ انگلی هستش که جهش یافته و دنیا رو درگیر خودش کرده. از قرار معلوم خالقین این بازی از روی هوا این ایده رو ندادن و با الهام از واقعیت اون رو ساختن. بله همچین قارچی توی دنیای واقعی ما هستش اما خب با یکسری تفاوت ها. قارچ انگلی Ophiocordyceps unilateralis بر روی مورچه ها اثر میذاره و وارد سیستم عصبی اونها میشه، بعد حرکاتشون رو کنترل میکنه یا به عبارتی ازشون زامبی میسازه.

چجوری عمل میکنه؟

روش کارش در چهار مرحله انجام میشه:
۱- آلودگی : مورچه در جنگلهای مرطوب و بارانی از منطقه ای که آلوده است عبور کرده و هاگ به بدن او می چسبد سپس آنزیمی ترشح میکند که لایه بیرونی پوست مورچه را خورده و وارد بدن او می شود.

یک مطلب مرتبط:  اپیزود هجدهم بازی The Last Of Us 2


۲- چنگ مرگ: بعد از دو روز، مورچه کولونی خود بر روی درخت را ترک میکند و به پایین می رود تا حدی که به منطقه ای برسد که رطوبت و دمای آن برای رشد قارچ کافی باشد. مورچه به یک ساقه یا رگبرگ وسطی برگ در پشت آن چسبیده، آن را عمیق گاز میگیرد تا نیفتد. سپس میمیرد.


۳- رشد قارچی: قارچ از اندام های بدن مورچه تغذیه میکند و از بدن آن به عنوان محافظ بهره میبرد. ساقه قارچی از پشت سر مورچه بیرون میزند و رشد می کند.


۴- منطقه مرگ: قارچ بالغ از بافت خود هاگ منتشر میکند. هاگ ها بر روی زمین میریزند که مساحتی حدود ۱ متر مربع را پوشش میدهد که به منطقه مرگ یا کشتار معروف بوده و مورچه های دیگر را هدف قرار می دهد.

کلام آخر

میبینید که چقدر شباهت بین عملکرد هردو قارچ وجود داره، از تعداد روزی که لازمه تا کنترل کامل میزبان رو به دست بگیره تا تغذیه از بدن میزبان و در نهایت بیرون زدن اندام قارچ از بدن میزبان و سپس گرده افشانی. در دنیای بازی The Last of Us این قارچ جهش ژنتیکی پیدا کرده و حالا انسان ها رو هم میتونه درگیر کنه که نتیجه اش رو میبینیم به چه شکلی هستش. به نظر شما امکان داره روزی چنین اتفاقی واقعا بیفته؟ یا شایدم کسانی که احیانا توی لابراتوار ویروس کرونا رو ساختن امثال این قارچ رو هم دستکاری کردن برای فاز بعدی پروژه اشون؟

منبع: Microbe Wiki