ساخت بازی the last of us 3 لست اف اس 3

بازی The Last of Us 3: راز نهفته ای که خبر از ساخت نسخه سوم این مجموعه می دهد

همونطور که میدونید تمرکز این مجموعه بر دختری به نام الی هست که با مصونیت خودش میتونه امید بشریت باشه. انگار تنها فردیه که بدنش ایمنی داره. اما خب در لست اف اس ۱ و ۲ به مدارکی برخورد کردیم که نشون میده الی به این بیماری آخرالزمانی مصونیت نداره؛ پس احتمالا باید منتظر ساخت بازی The Last of Us 3 باشیم.

ساخت بازی the last of us 3 لست اف اس 3

قضیه از چه قراره؟

در مراحل آخر لست اف اس ۱، هنگامی که جول میخواد الی رو نجات بده، به فایل صوتی برمیخوره که توسط جراح مربوطه ضبط شده و توی اون وضعیت الی رو تشریح میکنه:

آلودگی دختر از موردهای قبلی که دیدم شدید تره! علت مصونیتش نامشخصه. همونطور که توی موردهای گذشته دیده ایم، میزان پادتن بدن بیماران کوردیسپس در هردو پلاسمای خون و مایع مغزی نخاعی بالاست. نمونه های خون بیمار در محیط آزمایشگاهی به سرعت کوردیسپس رو کشت میده … با این حال میزان گلبول های سفید شامل درصد و تعدادشون کاملا نرمال هستن. هیچ افزایشی در Pro-Inflammatory و Cytokines وجود نداره و MRI مغز نشون میده که شواهدی دال بر رشد قارچ در بخش های لیمبیک وجود نداره که به طور معمول همراه علائم اولیه بیماری ظاهر میشه.

فایل صوتی لحظات آخر بازی

توی این پاراگراف اطلاعات کافی وجود داره تا به ما بگه الی واکنش طبیعی به آلودگی قارچی نداره و همچنین یک جای کار این مصونیت میلنگه. حالا بریم جز به جز این فایل صوتی رو بررسی کنیم:

۱- ما میدونیم کوردیسپس قارچی هستش که مردم رو آلوده میکنه.
۲- آنتی ژنیک تایتر یا سطح پادتن، یک آزمایش هستش تا مشخص کنه چیزی که شمارو آلوده کرده آیا واقعا آلوده کرده یا نه؟
۳- پس در بخش اول میگه ما آزمایش کوردیسپس انجام دادیم و آره، کوردیسپس داره و اون خطی که میگه توی مایع مغزی نخاعی و پلاسما هستش؟ میگه آره وجود داره.
۴- در خط بعد میگه که توی نمونه آزمایشگاهی خونش قارچ رشد کرد و اساسا باید زامبی بشه ولی اینطور نشده.
۵- خط بعدی مهمه: گلبول های سفیدش که معمولا وقتی عفونتی پیدا میکنن، دیوونه میشن و به عامل خارجی حمله میکنن؛ توی بدن الی هیچ کاری نمیکنن!
۶- بقیه متن هم میگه هرچیزی که توی بدنش از تورم و تغییر بافت بدن به شکل زامبی باشه دیده نشده. گرچه از لحاظ فنی آلوده شده؛ به طور خلاصه، سیستم ایمنیش به این آلودگی واکنش نشون نمیده.

به نظر میرسه این پزشکها یا مدرک پزشکیشون رو با نمره خوبی نگرفتن یا یه جوری واحد ایمیونولوژی رو پیچوندن (بابای ابی حیف نون بوده گمونم). ایمیونولوژی این رو بررسی میکنه که چرا افراد به یکسری چیزها ایمن میشن؟ و سیستم ایمنی بدنشون چجوری عمل میکنه؟

در شرایط نرمال، سیستم ایمنی شما خودش رو تنظیم میکنه؛ سپس بدن شما متوجه عامل خارجی میشه، بعد از اون همه بسیج میشن تا بندازنش بیرون! این شامل پاسخ التهابی میشه که در نتیجه گلبول های سفید شما زیاد میشن و شروع به خوردن عامل خارجی میکنن . بعضی وقتا پاسخ های التهابی دیگه ای هم وجود دارن؛ مثل تب، عرق و ملتهب شدن پوست. همه اینها برای اینه که سیستم ایمنی شما با عامل خارجی مقابله کنه!!

در دنیای لست، این قارچ به شما حمله میکنه که به موجبش، بدن شما یک واکنش التهابی گسترده ایجاد و در نتیجه تغییر میکنه؛ پس چه چیزی برای الی متفاوت پیش رفته؟ طبق فایل صوتی، سیستم ایمنیش پاسخی نمیده! آیا این دلیل مصونیت اون به قارچه؟ نه! ولی ما این رو مطمئن نیستیم تا اینکه در نسخه دوم این بازی اطلاعات تکمیلی رو میبینیم و ظن ما به اینکه احتمالا مصون نبودن الی زیربنای ساخت بازی The last of us 3 باشه رو قوی تر میکنه.

در اینجا گزارشات پزشکی الی با عقل جور در نمیاد. توی گزارش های آزمایش خون، اونهایی که علامت L داشته باشن یعنی میزانشون در بدن کمه. ما در گزارش الی میبینیم گلبول های سفید، گلبول قرمز، سلول های هماتوکریت و هموگلوبینش کمن که برای دختری آلوده به این عفونت یه مقدار عجیب به نظر میرسه. در واقع اون باید علائم آلودگی رو داشته باشه، یعنی افزایش گلبول سفید و امثال اون، اما اینجا برعکسشو نشون میده؛ چیزی که بهش میگن سرکوب ایمنی!

ساخت بازی the last of us 3 لست اف اس 3

چه نتیجه ای از این اطلاعات میشه گرفت؟

تمام این اطلاعات از وضعیت پزشکی الی مارو به یک نتیجه میرسونه:
اون کوردیسپس داره، ولی از نوع اشتباهی! درواقع کوردیسپس ها یک نوع نیستتد، بلکه خانواده ای از قارچ ها هستند که حدودا ۴۰۰ گونه دارن. بعضیاشون حیوانات رو به زامبی تبدیل میکنن و بعضی هاشون دقیقا علائمی رو ایجاد میکنن که توی گزارشات پزشکی الی دیدیم. احتمالا سازندگان بازی نوع “اوفیوکوردیسپز یونیلاترالیس” رو انتخاب کردن که در دنیای واقعی مورچه ها رو تبدیل به زامبی میکنه. مثل همونی که توی بازی برای آدمها اتفاق میفته و ساقه قارچی از سرشون میزنه بیرون!

یک گونه متفاوت این کوردیسپس ها گونه “تولیپوکلادیوم اینفلیتوم” هستش که ازش در پزشکی برای ساخت داروی “سایکلوسپورین” استفاده میشه. رایج ترین دارو برای سرکوب ایمنی بدن یا به عبارت عامیانه دارویی که نتایج نوشته شده در گزارش خون الی رو موجب میشه. میزان گلبول سفید شمارو میاره پایین و از تمام پاسخهای التهابی شما جلوگیری میکنه و خلاصه بگم سیستم ایمنی شما رو از بین میبره. به طور معمول این قارچ نمیتونه با میزبان انسانی واکنش نشون بده ولی به یاد داشته باشید که توی دنیای لست اف اس این قارچ ها جهش ژنی داشتن پس میتونن به انسان متصل بشن. اگر مدل زامبی کننده کوردیسپس میتونه به بدن متصل بشه چرا انواع دیگه که شامل این نوع از بین برنده سیستم ایمنی هستن نتونن وارد بدن بشن؟

در واقع این قانع کننده ترین دلیل برای این هستش که چرا بدن الی مثل بقیه به این قارچ واکنش درستی نشون نمیده با اینکه کوردیسپس داره! اون جادویی نیست فقط اینکه به یک گونه دیگه آلوده شده و این همه چیز رو توضیح میده. توی فایل صوتی نسخه اول میشنویم که الی تست آلودگیش مثبته؛ خب اگر به این گونه آلوده شده باشه پس طبیعتا تستش مثبته البته نه برای گونه زامبی کننده بلکه برای یک گونه دیگه؛ و اون تست آنتی ژن هم اونقدر دقیق نیست که تفاوت این دو نوع قارچ رو مشخص کنه.

این تمام ماجرا نیست و نیل دراکمن خیلی از موضوعات دیگه رو به طور واقعیت پذیری در داستانشون قرار دادند؛ این واقعیات نه تنها چارت خونی عجیب الی رو توضیح میده بلکه توضیح میده که چرا آزادانه راه میره و هاگ تنفس میکنه و کاریش نمیشه.

الی به کوردیسپس مبتلا شده،
منتهی به نوعی متفاوت از این قارچ

یک سوال …

چرا الی در کنار قارچی که مبتلا شده به نوع دیگه اون مبتلا نشه؟ گرچه الی به نوع دیگه ای از قارچ مبتلا شده، اما ممکنه باز هم با خودتون بگید بالاخره اینکه چپ و راست هاگ تنفس میکنه، باید به گونه زامبی کننده هم مبتلا بشه، درسته؟ خب بازم جوابمون نه هستش! در واقع امکان نداره. حتی اگر گونه زامبی کننده وارد بدنش بشه امکان نداره به زامبی تبدیل بشه چون داروی سایکلوسپورین یک داروی ضد قارچ هم هست.

پس احتمالا طبق فرضیه مطرح شده، این گونه ای که بهش مبتلا شده نه تنها آزمایش خون عجیب الی رو ایجاد کرده بلکه اون رو در مقابل ورود سایر قارچ ها محافظت میکنه چون خودش ضد قارچه! این دارو که از قارچ تهیه شده عفونت های قوی قارچی رو درمان میکنه. پس در واقع داشتن یک گروه از قارچ ها موجب شده الی به گونه های دیگه قارچ مبتلا نشه که این رو توجیه میکنه چطور بدون ماسک راه میره:

بدن الی در واقع به قارچ زامبی کننده ایمن نیست بلکه به کوردیسپسی مبتلا شده که با قارچ زامبی کننده مقابله میکنه و اون رو تبدیل به ماشین متحرک ضد قارچ کرده. پس کلید توقف آخرالزمان زامبی گونه در بازی The Last of Us 3 باید وجود بیشتر قارچ باشه نه ایمن شدن نسبت به قارچ!

منتظر ساخت بازی The last of us 3 باشیم یا نه؟

تولید یک بازی فرایند پیچیده و زمان بری هستش و ممکنه اتفاقات زیادی منجر به ساخت یک بازی بشه. نیل دراکمن طی مصاحبه هایی که بعد از انتشار نسخه دوم این بازی داشته گفته احتمال ساخت سری بعدی این بازی وجود داره اما تا وقتی که یک داستان جذاب و ارزشمند نداشته باشن این کار رو نمیکنن. به نظر میرسه مصون نبودن الی میتونه یک شوک قوی به مخاطبین باشه! موضوعی داغ که با ظرافت در بازی گنجونده شده بود.

ضمن اینکه در نسخه دوم، پایان برخی مسائل روشن نشد. مثلا ابی قرار بود به پایگاه جدید فایرفلایز ملحق بشه، آیا به هدفش رسید یا نه؟ رابطه الی و دینا به کجا ختم شد؟ آیا تامی دست از انتقام بر میداره یا نه؟ آیا رابطه الی و ابی به خاطر اینکه از جون هم گذشتن خوب میشه؟ و چه بسا ابی و الی با امکانات مقر فایرفلایز بتونن واکسن رو درست کنن. ضمنا گروه سابقی که الی باهاشون درگیر شد تا به ابی برسه ممکنه در فکر انتقام باشن. همه اینها نشون میده دست نویسندگان برای ساخت بازی لست اف اس ۳ بازه، خیلی هم بازه؛ منتهی طبق معمول میخوان نم پس ندن و مخاطب رو غافلگیر کنن!!

اگه به موضوع زامبی و قارچ ها علاقمند شدید، پیشنهاد میدیم به مقاله ی ریشه یابی آخرالزمان جهان بازی لست اف اس هم یه نگاهی بندازید یا فقط صفحه رو تا آخر برید پایین تا مقالات مرتبط با این موضوع براتون بارگذاری شه. یادتون نره دیدگاه هاتون رو حتما این پایین، در بخش نظرات باهامون در میون بگذارید.

منبع: The Game Theorists