والپیپر بازی پر طرفدار مکس پین 2
بازی مکس پین 2 تولید شرکت Remedy Entertainment

داستان آهنگ Late Goodbye که روایت گر Max Payne 2 بود

آنچه میخوانید برگرفته از سخنان سم لیک و گروه پوئتز آو د فال درباره آهنگ Late Goodbye موسیقی متن بازی مکس پین ۲ است. این متن توسط تیم فارسی شو ترجمه و منتشر شده است.

بازی مکس پین 2 ساخته سم لیک
بازی مکس پین ۲ منتشر شده در سال ۲۰۰۳

در هم تنیدگی عمیق جهان داستانی مکس پین ۲  با موسیقی متن و ترانه

به عنوان یک طرفدار مکس پین ۲ ، آکورد آغازین Late Goodbye توسط گروه فنلاندی Poets of the Fall همیشه حس نوستالوژی و دلتنگی  را در من به وجود می آورد. آهنگ در تیتراژ پایانی پخش می شود اما همیشه حال و هوای بازی را برایم مجسم می کند. وقتی به مکس پین ۲ فکر می کنم ، به یاد  گیتار آکوستیک و صداهای زیر و بم آن می افتم.  Late Goodbye چیزی فراتر از یک موسیقی متن یا آهنگ تیتراژ است ، این آهنگ عمیقا با داستان ارتباط دارد و آنچنان به جریان بازی مکس پین ۲  پیوند خورده است که آن را می توان نمونه و نشانه ای از تبحر و هوشمندی شرکت Remedy در داستان پردازی دانست.

سم لیک خالق بازی مکس پین ۲ :

سم لیک نویسنده اصلی در Remedy و خالق مکس پین و همچنین نویسنده همکار آهنگ Late Goodbye  چنین می گوید: “ما در درون بازی مکس پین ۲ نمایش های تلویزیونی از قبیل پارک تفریحی Address Unknown  داریم که به بخش بزرگتری از جهان تبدیل می شوند. او می افزاید : من نمی خواستم این آهنگ فقط در تیتراژ پایانی پخش شود بلکه می خواستم که در جهانی که ما خلق کردیم وجود داشته و بخشی از آن باشد. “

در هم پیچیدگی موسیقی متن و ترانه با داستان مکس پین ۲

شما قطعه های Late Goodbye را در سرتاسر مکس پین ۲ می شنوید. سرایدار هنگام تمیز کردن یک دیوار نوشته از روی دیوار ، آن را می خواند و در همین حال صدای بلند آهنگ را از هدفونش نیز می شنوید. سپس ، یک مزدور آدمکش بر بالای جسد درهم شکسته و خون آلود یکی از قربانیانش ، اجرای زیبایی از آن را روی پیانو می نوازد. همچنین پس از اینکه مکس پین راه خود را از طریق آدرس نامعلوم فان هاوس می یابد ، عشق او ، مونا ساکس ، این ترانه را زیر دوش با خودش می خواند.

سم لیک می گوید: “همه چیز به داستان پردازی برمی گردد.” “چگونه یک جهان خیالی می آفرینید که احساس  یک مکان واقعی را القا کند. در شرایط کنونی ، مواردی مانند موسیقی ، تلویزیون و فیلم ها در زندگی روزمره ما حضور پر رنگی دارند. هنگامی که شما در حال ساختن دنیای داستانی خود هستید ، این جزئیات فرصت را برای رنگ آمیزی و تفسیر موضوعات داستان فراهم می کنند.

پوئتز آو د فال سازنده موسیقی متن بازی مکس پین 2 و آهنگ late goodbye
مکس پین ۲ و مونا ساکس

مکس پین ۲ از فیلمنامه تا بازی

لیک زمانی که مشغول تحصیل در رشته فیلمنامه نویسی در آکادمی تئاتر فنلاند بود، فیلم نامه ای نوشت که سرانجام تبدیل به مکس پین ۲ شد. او می گوید: “کلنجار رفتن با چنین داستان هایی مانند عبور از یک جاده پر پیچ و خم است.” “شما چیزی را امتحان می کنید ، کار نمی کند و سپس راهی دیگری  را پیش می گیرید.” اوایل ، ایده این بود که مکس دچار یک حادثه ناگوار شده و همه چیز را درباره آن – به جز قطعه ای از آهنگ به نام Late Goodbye از یاد می برد.”

لیک قبل از اینکه تصمیم بگیرد آن را به Remedy ببرد و آن را به مکس پین ۲ تبدیل کند ، یک ماه روی فیلمنامه کار کرد. در اولین نسخه فیلمنامه ، این آهنگ خاطرات مکس را از آن حادثه ناگوار به یادش می آورد. او متوجه می شود که وقتی که آن حادثه برایش اتفاق افتاد ، این آهنگ از رادیوی ماشین پخش می شده است. اما در نهایت ، چنان نقش مهمی در خط داستانی نداشت – نمونه ای از آن، جاده پر پیچ و خم که اشاره شد.

ترانه و موسیقی متن مکس پین ۲ چگونه شکل گرفت؟

حالا لیک به کسی احتیاج داشت که آهنگ را بنویسد. خوشبختانه او با مارکو سارستو ترانه سرا ، که به تازگی یک گروه جدید تشکیل داده بود ، دوست صمیمی بود. سارستو ، بنیانگذار ، خواننده اصلی ، و ترانه سرای اصلی گروه Poets of The Fall می گوید: “من و سم از کودکی دوست بودیم ، بنابراین ارتباط قبلی داشتیم.” ” یک شب هنگام رانندگی ما درباره احتمال اینکه گروه برای بازی جدیدش ، مکس پین ۲  کاری را بنویسد با هم شروع به صحبت کردیم. در پایان ما سه آهنگ نوشتیم که  در نهایت یکی از آنها می شود Late Goodbye.”

لیک می گوید: “در آن زمان ، گروه شاعران تازه شکل گرفته بود.” “من و مارکو به عقب برمی گردیم ، او نیز به نوشتن علاقه مند است. او متن همه آهنگهای گروه را می نویسد ، اما کارهای دیگری نیز نوشته است.  ما در مورد ایده نوشتن یک آهنگ سفارشی برای بازی مکس پین ۲ صحبت کردیم. من قبلا هرگز ترانه ننوشته بودم ، اما این شعر را که حاوی عناصری بود که من می خواستم در آهنگ باشد، داشتم. من آن را برای مارکو فرستادم و به او اجازه دادم آن را اصلاح کند تا به عنوان متن ترانه کار کند.”

سارستو آهنگساز بازی می گوید:

“سم یکی از شعرهای سبک تفکری خود را برای من فرستاد تا حالت و فضای بازی مکس پین ۲ را نشان دهد.” “آنگاه فضای کلی قطعه و عبارت” late goodbye”را برداشتم و اشعار را در مورد آن مضامین نوشتم. کار با نویسنده ای مانند سم از بسیاری جهات با آرامش همراه است ، زیرا او  به خوبی درک می کند که شما به عنوان یک هنرمند در طی مراحل خلاقیت و آفرینش هنری چه شرایطی را پشت سر می گذارید. کار کردن با او بسیار سرگرم کننده بود زیرا ما همیشه جزو بهترین دوستان یکدیگر بوده ایم و به خوبی هم را می شناسیم. “روند کار بسیار راحت و آزاد اندیشانه بود.”

همکاری سم لیک با مارکو سارستو برای موسیقی متن بازی مکس پین 2
تصویری از گیم پلی بازی

نکاتی درباره موسیقی متن بازی مکس پین ۲

Late Goodbye علاوه بر اینکه دربردارنده حال و هوای ظلمانی و افسرده مکس پین ۲ می باشد ، حاوی برخی ارجاعات مستقیم ، اگرچه ظریف است: به عنوان مثال قسمتی از ترانه درباره خیره شدن به خود در “آینه جان”(john) ، که هرکسی که داستان Unknown address را دنبال می کند ، خواهد فهمید. اما سارستو ترجیح می دهد مردم خودشان ترانه را تفسیر کنند. او می گوید: “افراد این گونه عمل می کنند.” “ما دنیا را از نگاه خودمان تجربه می کنیم. بنابراین حتی اگر من گاهی اوقات معنای آهنگ های خودمان را روشن می کنم ، اما باز هم دوست دارم مردم نگرش های خاص خود را داشته باشند. “

Late Goodbye به یک موفقیت بزرگ برای گروه پوئتز آو د فال بدل شد. این ترانه گروه جوان فنلاندی را ناگهان مقابل مخاطبان و شنوندگان بین المللی قرار داد. سارستو می گوید: “ما از این بابت بسیار سپاسگزاریم.” وی گفت: “این یک گام فوق العاده برای ما بود که توانستیم طی همکاری در پروژه مکس پین ۲ در سطح جهانی دیده شویم. همچنین یک امتحان سخت و دشوار برای موسیقی ما بود. اگر مردم از این آهنگ متنفر بودند ، نمی دانم چه اتفاقی می افتاد. اما به نظر می رسید که آن را دوست دارند و این در اوایل کارمان اعتماد به نفس بالایی به ما می داد.”

موفقیت پوئتز آو د فال در تولید آهنگ late goodbye بازی مکس پین 2
نمایی از بازی مکس پین ۲

همکاری سم لیک و گروه پوئتز آو د فال در سایر کارها

سم لیک می گوید: “خیلی خوب بود که موسیقی گروه از آنجا فراتر رفت. کاری را که در طول سالها با هم انجام داده ایم دوست دارم.” “آنها حتی در آلن ویک نقش بیشتری داشتند. آهنگ Poets of the Fall وجود داشت ، اما گروه نقش یک گروه خیالی به نام Old Gods of Asgard را نیز بر عهده گرفت. این کار واقعا یک پیشرفت حساب شده در استفاده از موسیقی به عنوان عنصر و المان جهانی بود. ما در آلن ویک خیلی از آنچه که در مکس پین ۲ انجام داده بودیم جلوتر رفتیم.”

تقریباً پس از گذشت ۱۵ سال ، شاعران پاییز هنوز در نمایش های زنده خود Late Goodbye را اجرا می کنند. سارستو می گوید: “یقینا از آنجایی که انتشار اولین تک آهنگ ما بود ، هیجان خاصی داشت.” “به دنبال موفقیت مکس پین ۲ ، ما نیز در روزهای ابتدایی کار خود آن قدر آن را اجرا کردیم که برای مدتی ، دیگر واقعاً نمی خواستیم آن را به صورت زنده به روی صحنه ببریم. اما مدتی است که دوباره به لیست کارها بازگشته است و آهنگی سرگرم کننده برای اجراست.”

پخش موزیک به صورت مستقیم

سم لیک می گوید:

“من همیشه به دنبال راه هایی برای آوردن پوئتز آو د فال به بازی های خود مانند مکس پین ۲ هستم.” “گروه آهنگی را برای Quantum Break نوشت به نام The Labyrinth. اما متأسفانه به دلیل برخی از مسائل قرارداد وقت نکردیم آن را اجرا کنیم. اما خواهیم دید که در بازی کنترل چه کار خواهیم کرد. “

منبع: pcgamer