Ellie the last of us part II

بررسی اپیزود اول The Last Of Us Part II

اپیزود اول بازی The Last Of Us Part II حکم آرامش قبل از طوفانی را دارد که الی ، جوئل و دیگر اهالی شهرک جکسون برای آن آماده نخواهند بود. با بررسی داستان بازی The Last Of Us 2 همراه فارسی شو باشید.

تذکر: این مقاله بیشتر در مورد بررسی داستان و روایت نسخه جدید این بازی خواهد بود. اگر تجربه‌ی این نسخه را نداشته‌اید یا مشغول تماشای اپیزودها در بخش نمایش اپیزودیک شبکه فارسی شو هستید، لطفا این را مطلب را دنبال کنید و از مطالعه‌ی بررسی کلی بازی last of us 2 خودداری کنید.

بررسی داستان قسمت اول last of us 2

یکی از دلایل محبوبیت جهانی نسخه اول The Last Of Us ، استفاده از استعارات برای تزریق مفهوم و معنا به داستان بازی بود. در نسخه‌ی یک، ما با کاراکتر سارا (Sara) به عنوان دختر دوست داشتنی و مهربان جوئل (Joel) آشنا شدیم. هر چند حضور او در داستان کمرنگ و کوتاه بود اما نمیتوان گفت که او در تمام بازی حضور نداشت. نیل دراکمن (Neil Drukmann) در بازی نسخه‌ی اول همیشه حضور دختر جوئل را با استعارات، المان ها و دیالوگ های مختلف زنده نگه داشته بود.

همگی میدانستیم که نسخه ی اول لست اف آس در مورد عشق و وفاداریست؛ احساس زیبایی که ما آن را به کمک حضور سارا به وسیله نمادپردازی او در شخصیت الی (Ellie)، هدیه‌ی او به پدرش یعنی همان ساعت مچی معروف و وصل و پینه کردن خاطرات جوئل به حیوان مورد علاقه‌ی اش یعنی زرافه ها حس کردیم.

کافیست ۲۰ دقیقه‌ی اول از اپیزود اول The Last Of Us 2 را تماشا کنیم تا متوجه شویم که نیل دراکمن همچنان به اصولی که منجر به موفقیت نسخه قبلیست، وفادار مانده و گیتاری که جوئل آن را در نهایت به الی هدیه میدهد را جایگزین جدیدی به جای ساعت مچی جوئل در نظر گرفته است؛ هدیه ای که این بار قرار نیست تنها، نماد عشق و وفاداری باشد. بلکه با توجه به تریلر رونمایی این بازی در رویداد سونی و همینطور مصاحبه های نیل دراکمن در مورد تم داستانی بازی، این بار قرار است مهم‌ترین المان بازی، نقش نماد تنفر و عذاب وجدان را بازی کند؛ نمادی که اگرچه در لحظات نخست روایت بازی، خود را نماد عشق معرفی میکند؛ عشقی که جوئل حاضر شده بود تا برای محافظت از آن، سرنوشت کره ی زمین را تغییر دهد!

داستان بازی last of us 2 در اپیزود اول، تکلیفش را با ما مشخص میکند: شخصیت اصلی قرار نیست، پیرمرد دوست داشتنی ما باشد ولی قرار است او همانند سارا، تاثیرگذارترین شخصیت در داستان نسخه ی دوم را بازی کند!

جوئل از همان لحظات اول داستان، با تعریف صحنه های پایانی نسخه ی اول بازی، عذاب وجدان و راز بزرگش را برای برادرش تامی (Tommy) بازگو میکند؛ عذاب وجدانی که خودش را در متن آهنگ جوئل در شب معرفی گیتار به الی نشان میدهد. جوئل که میداند اگر رازش برای الی برملا شود، دخترش او را دیگر نمیبخشد؛ تمام سعی اش را میکند تا به او بفهماند که دلیل انگیزه و امید جوئل برای زندگی، وجود دخترک است؛ با این حال میداند این انگیزه و امید را به قیمت از بین بردن انگیزه و امید الی برای زندگی، زنده نگه داشته است و دقیقا همین مساله، دلیل عذاب وجدان وی می‌باشد.

یک مطلب مرتبط:  اپیزود دهم بازی The Last Of Us 2

نیل دراکمن با اتمام این سکانس، به تمام شباهت های شب کشته شدن سارا خاتمه میدهد و براساس همان شیوه روایت داستان نسخه ی قبل، The Last Of Us Part II را به روایت زندگی شخصیت ها در سال های بعدی اختصاص میدهد؛ در حالیکه میداند شالوده‌ی خط داستانی اش را در همان ۲۰ دقیقه نسخه قسمت اول last of us 2 شکل داده است.

گیتار الی در لست اف آس 2

چرا داستان از دید جوئل روایت نمی شود؟

نکته‌ی بارز دیگر خط داستانی بازی last of us، فضا دادن به مخاطب برای درک عمق احساسات شخصیت های بازیست. چیزی که باعث شد ما هفت سال آزگار منتظر قسمت دوم این بازی باشیم، تاثیرات تصمیم نهایی جوئل بر روی روابط او و الی بود. فضایی که خلا نبودنش بشدت در این مدت حس میشد.

به همین دلیل نیل دراکمن تصمیم گرفت تا نقش شخصیت اصلی داستان را به دختر دوست داشتنی داستانش انتقال دهد تا به طور ویژه به تاثیرات منفی تصمیم جوئل بر روی دخترک تمرکز کند. از همان اواخر نسخه‌ی اول میدانستیم که دیگر قرار نیست با همان الی همیشگی، به همراه جوک های باحالش در جریان بازی نسخه‌ی قبل مواجه باشیم. برای همین برای خیلی از مخاطبان این سوال وجود داشت که بعد از سلاخی گروه فایرفلای چه بر سر روابط این زوج دوست داشتنی خواهد آمد؟

با اینحال میتوان تاثیرات زمان را بر روی حال و احوال شخصیت ها تشخیص داد. بخصوص که متوجه می‌شویم احتمالا الی به راز جوئل پی برده است و مشکلی بین این دو کاراکتر وجود دارد. به همین دلیل است که الی را دیگر آن دختر بازیگوش نمیبنیم.درست است که همیشه میگوییم زمان همه چیز را حل میکند اما اشتباه ما و حتی جوئل اینست که دخترک نیز میتواند احساس و انگیزه مشابه ما یا سرپرستش را داشته باشد؛ اتفاقا برعکس! ما بعد از گذشت چهار، در داستان قسمت اول ۲ last of us ، الی را نماد آدمی منزوی درمی‌یابیم که مانند خیلی از آدم هایی که دلیلی برای زندگی در دنیا ندارند، در روزمرگی خودش غرق شده است.

دینا، یک الی جدید!

نکته‌ی زیبای ماجرا در مورد زندگی الی، معرفی شخصیت جدید دینا (Dina) در زندگی تین ایجری اوست. شخصیتی که نیل دراکمن وجود او را نه فقط بخاطر حمایت از این گرایش جنسی ناهنجار در دنیای امروزی، بلکه بخاطر روشن کردن نیمه‌ تاریک و دیده نشده‌ی شخصیت اصلی داستان معرفی می‌کند. شخصیت های شهرک جکسون از جمله همسر تامی، جسی، جوئل و … حکم نگه داشتن الی در جریان زندگی را دارند، اما این حضور دیناست که به زندگی همه ی ما و الی تلنگر می زند و به چالش میکشد.

یک مطلب مرتبط:  بازی Last Of Us Part II | بررسی و نمایش ویدیو گیم پلی بازی با زیرنویس

در سکانس‌های اول، ما از اینکه شخصیت دوست داشتنی داستانمان، آنقدر دل مرده است، ناراحت هستیم؛ از اینکه او حتی حوصله‌ی حمام رفتن و عوض کردن لباسش را هم ندارد. حتی وقتی دینا به او می گوید که این همان لباس سابقت نیست؟ او با یک توجیه پیشبینی شده، دهان دوستش را میبندد؛ یا زمانی که دینا در مورد دوران پیری خودش رویا پردازی میکند، دیدگاه ناامیدانه اش را به دینا القا میکند.

دینا: شاید ما هم توی سن ۷۳ سالگی عین او (یوجین) تیز و بز باشیم.

الی: شاید ما هم به سن ۷۳ سالگی برسیم!

اگر ماجراجویی الی و دینا را به دو بخش مسافت بین جکسون تا دیدبانی اول و مسافت بین دیدبانی اول تا دیدبانی دوم درنظر بگیریم؛ در سفر اول تمام داستان در مورد این است که چقدر الی فردی افسرده و ناراحت است که فقط به فکر گذران وقت و زندگی خود است , چقدر دینا میتواند نقطه مقابل شخصیت اصلی داستانمان باشد.

اما دقیقا در حالی که فکر میکنید الی را کاملا به کمک دینا شناخته اید، داستان last of us 2 در مرحله ی دوم ماجراجویی این دو دختر، به گونه‌ی دیگری روایت می‌شود؛ ما متوجه میشویم که الی در کنار نشانه های انزوا و افسرده بودن، نشانه هایی دارد که او را تبدیل به آرزوی خیلی از دخترها میکند. زمانیکه این دو در مورد صنعت فیلم سازی در دنیای پساآخرالزمانی صحبت میکنند و به بخش دیالوگ هایی درمورد نوازندگی الی و آهنگ های شخصی اش میرسند، نیل دراکمن به ما همان نیمه تاریکی که تا آن لحظه از شخصیت محبوبمان ندیده بودیم را نشان میدهد؛ نیمه ای که پس از اتفاقات نسخه ی اول، آرزوی دیدن دوباره آن را داشتیم.

دینا، همراه جدید الی در بازی

داستان قسمت اول بازی last of us 2 شبیه وصال بیننده با یکی از شخصیت های محبوب بازیست که تنها به کمک کاراکتر دینا میسر میشد. برای همین عاشق شخصیت پردازی دینا هستم. همانطور که الی با بازیگوشی و شیرین کاری هایش، دنیای تیره و تار جوئل را زنده کرد و عشق را به او هدیه داد. حالا این وظیفه بر دوش دیناست که در اپیزود اول به خوبی توانسته است از پس آن برآید.

یک مطلب مرتبط:  اپیزود دوم بازی لست اف اس

بررسی داستان بازی Last of us 2 نشان میدهد، ناتی داگ به خوبی توانسته است به تمامی نکات مثبت داستانی نسخه‎ی قبلی وفادار بماند و حتی بهتر از قبل، آن را به نمایش درآورد. در نسخه ی اول، زخم قدیمی جوئل برای ۹۹ درصد بازیکنان قابل لمس نبود، ما خوشبختانه دختری نداشتیم که او را در یک حادثه ی ناعادلانه از دست بدهیم تا درد فقدان او را از ته وجودمان حس کنیم اما در the last of us part II ، این رویه قابل لمس تر از گذشته شده است.

زندگی الی در نسخه ی دوم بازی، شباهت زیادی به زندگی اکثر جوانان امروزی دارد از این رو بسیار قابل درک تر و ملموس تر است. درد الی این است که حتی خودش نیز باورش شده که زندگی مفهوم زیبایی ندارد؛ باوری که باعث شده تا رفتار او نسبت به جوئل و دیگر اطرافیانش غیرمنطقی باشد یا قدردان وجود آن ها نباشد یا حتی نتواند درک کند که خیلی از کارهایی که میکند (مثل آهنگسازی و گیتار زدن) آرزوی خیلی از افراد زمانه‌ی خودش است. داستان زندگی الی به ما یادآور می شود که چیزی به نام یک واقعیت ثابت وجود ندارد، بلکه این ما هستیم که اگر به هر شیوه ای دنیا و زندگیمان را نگاه کنیم، آن واقعیت ساختگی را خلق کرده و به آن عادت می‌کنیم.

ابی کیست و چرا داستان last of us 2 از دید او نیز روایت می شود؟

نکته‌ی قابل تامل و مرموز داستان به معرفی شخصیت ابی مربوط می‌شود. بیشتر لحظاتی که با ابی سپری میشود، بازی چیزی جز سر و کله زدن با چندتا رانر و کلیکر نصیبمان نمیکند. ما نمیدانیم که همراهان او کیستند، اما به محض دیالوگی که بین او و همراهش در برخورد با شهرک جکسون صورت میگیرد، متوجه میشویم که نه تنها از اهالی آنجا نیستند بلکه قصد ورود غیرقانونی به جکسون و انجام یک ماموریت مهم را دارند. ماموریتی که بعد از استمرار ابی برای انجام دادنش، مشخص میشود که یک ماموریت عادی نیست و بیشتر جنبه شخصی دارد!

ابی در کنار دوستش اوون، در قسمت اول بازی the last of us 2

لااقل برای بررسی بهتر ابی در last of us 2 و گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد وی، باید تا اپیزود یا اپیزودهای بعدی صبر کنیم اما میتوان مطمئن بود که ابی نقش همان طوفانی را دارد که قرار است آرامش شخصیت های اصلی داستان ما را برهم بزند.

هم اکنون میتوانید در پیج اینستاگرام ما یا در صفحه ی پخش سریالی بازی قسمت اول و اپیزودهای بعدی last of us part 2 را تماشا کنید. مشتاقانه منتظر نظرات شما در مورد بررسی این اپیزود خواهیم بود. (لطفا از اسپویل قسمت های بعد شدیدا پرهیز کنید).