راهنمای مطالعه و تماشای کتاب ها و فیلم های dune تل ماسه و دنیای dune تل ماسه

راهنمای مطالعه کتاب ها و تماشای فیلم های Dune یا تل ماسه

فیلم سینمایی Dune ساخته Denis Villeneuve تقریبا در شرف اکران است و شاید شما نیاز به راهنمای دنیای Dune داشته باشید تا آماده گردید. در این مطلب فارسی شو راهنمای مطالعه و تماشای کتاب ها و فیلم های Dune (تل ماسه) را برای شما فراهم آورده. امیدواریم لذت ببرید.

راهنمای مطالعه و تماشای کتاب ها و فیلم های dune تل ماسه و دنیای dune تل ماسه

رمان های Dune با داستان های پراکنده، اسامی عجیب شخصیت ها و موضوعات هیجان انگیز به طور شناخته شده ای پیچیده هستند. تعجبی ندارد که فیلم های گذشته با همین مسئله دست و پنجه نرم کرده اند. فیلم ساخته David Lynch در سال ۱۹۸۴ در سراسر دنیا بدنام شد، Alejandro Jodorowsky نتوانست اقتباس خود را به مرحله اجرا و اتمام برساند که در نهایت منجر به ساخت یک مستند شد.

و بله، Villeneuve به نظر فرمول سری آن را پیدا کرده و قرار است صفحه نمایشی که Dune مستحقش است را به آن بدهد. او که The Blade Runner 2049 و Arrival را در کارنامه خود دارد قبلا توانایی خود در کارگردانی داستان‌های علمی تخیلی تاثیر گذار را ثابت کرده و آنچه که تاکنون از ساخته او دیده و شنیده ایم به قدر کفایت تحسین برانگیز به نظر می رسد.

ترتیب خواندن کتاب های Dune

راهنمای مطالعه و تماشای کتاب ها و فیلم های dune تل ماسه و دنیای dune تل ماسه

اگر تمایل دارید اطلاعات پایه ای از دنیای دون، قبل از اکران فیلمش داشته باشید مطالعه کتاب اول Dune کفایت می کند. خود رمان به سه بخش مجزا به نام های Dune، Mua’dib و The Prophet تقسیم شده است در حالی که ساخته Villeneuve به دو بخش تقسیم می شود. اینک معرفی ترتیب خواندن کتاب های Dune :

  • Dune
  • Dune Messiah
  • Children of Dune
  • God Emperor of Dune
  • Heretics of Dune
  • Chapterhouse: Dune
  • Hunters of Dune
  • Sandworms of Dune

با این حال اگر می خواهید به اعماق بیشتری از دنیای Herbert بروید مطالب بسیار زیادی وجود دارد. همچنین باید اشاره کنیم که Herbert پس از انتشار Chapterhouse: Dune که به نقطه اوج و هیجان انگیز بزرگی رسیده بود فوت کرد. بیست سال بعد پسر او Brian Herbert به همراه Kevin J. Anderson بر اساس دست نوشته های پدرش دنباله ای را نوشتند.

فهمیدن دنیای Dune یا تل ماسه

Dune در یک آینده بسیار دور و تخیلی رخ می دهد (سال ۱۰,۱۹۱)، جایی که خاندان های اشرافی جامعه ای فئودالی را در گستره سیارات هدایت می کنند که آن مناطق به طبقات بالاتر خدمات ارائه می دهند. Paul Atreides شخصیت اصلی داستان، پسر دوک Leto Atreides و بانو Jessica معاون Bene Gesserit است. Bene Gesserit یک بخش مذهبی اداره شده توسط زنان است که پس از سالها تمرین بدنی و روانی قدرتهای فرا انسانی را کسب کرده اند. آنها رویکرد سیاسی خود را داشته و به دنبال کسب قدرت بیشتر هستند و از این رو خانم Jessica در خاندان اشرافی Atreides قرار می گیرد.

بیشتر مردم به Bene Gesserit اعتماد ندارند و آنها را به خاطر توانایی های عجیبشان جادوگر خطاب می کنند. نهایتا معاونین Bene Gesserit یک برنامه بلند مدت تولید مثل ژنتیکی ترتیب می دهند تا فردی به نام Kwisatz Haderach که شبیه به حضرت مسیح است را به دنیا می آورند.

داستان Dune یا تل ماسه از آنجایی شروع می شود که خانواده اشرافی Atreides تصمیم می گیرد برای برداشت محصولی بسیار مهم به نام melange که به طور محاوره به آن Spice یا ادویه نیز می گویند از سیاره اقیانوسی Caladan به سیاره بیابانی Arrakis برود. دوک Leto به فرمان پادشاه Shaddam IV که به صورت پنهانی با خاندان Harkonnen رقیب دیرینه خاندان Atreides تبانی کرده مامور می شود تا این کار را انجام دهد. اوضاع برای خاندان Atreides در Arrakis به سرعت خطرناک می شود و Jessica و فرزندش Paul در نهایت مجبور می شوند با Fremen ها بومیان سیاره که در تل ماسه های خطرناک زندگی می کنند پناه بگیرند.

به طور خلاصه Dune داستان خانواده ای است که توسط رهبرشان مورد خیانت قرار گرفته و مجبور می شوند همراه مردم بومی سیاره برای زنده ماندن کار کنند. ماجراجویی ها بر روی Paul متمرکز است و به تدریج شخصیت های زیاد و عجیب غریبی را شامل می شود.

اقتباس های برگرفته شده از Dune

اقتباس های حاضر تل ماسه میراث منحصر به فردی را بر جای گذاشته اند. طرفداران ترکیب عجیبی از احترام و انتقاد و بی ارزش خواندن برای فیلم هایی که تاکنون منتشر شده اند ابراز کرده اند؛ سندی بر این ادعا که برگرداندن داستان تل ماسه از کاغذ به تصویر چقدر دشوار است. در این جا ۳ تلاش اصلی برای ساختن فیلم Dune را به ترتیب برای شما ارائه می کنیم:

Dune ساخته Jodorowsky

راهنمای مطالعه و تماشای کتاب ها و فیلم های dune تل ماسه و دنیای dune تل ماسه

اگر ساخته می شد فیلم عجیبی بود. Jodorowsky فیلمساز فرانسوی میخواست یک فیلم ۱۴ ساعته با بازی Orson Welles، Mick Jagger، Salvador Dali و پسر ۱۲ ساله اش بسازد. او امیدوار بود تماشای این فیلم حالتی شبیه به ماده روانگردان LSD در فرد ایجاد کند – البته طبیعتا بعد ۱۴ تماشای فیلم مغز آدم دیگه جواب نمیده. افراد سرشناسی از جمله H.R. Giger نقاش مشهور، Moebius هنرمند آثار کامیک و Dan O’Bannon سرپرست VFX در این پروژه حضور داشتند. گروه معروف Pink Floyd و Magma نیز قصد داستند برای خاندان های Atreides و Harkonnen موسیقی متن بسازند.

متاسفانه دیدگاه Jodorowsky به قدری برای اجرا سخت بود که پس از دو سال تلاش برای اجرا در نهایت به علت مشکلات نقدینگی با ۲ میلیون دلار هزینه روی دست کارگردان متوقف شد. با این حال مستند بسیار خوبی از روند تقریبا ساخت آن تهیه شد که می توانید آن را مشاهده کنید. با این حال شما هنوز هم می توانید از ثمره کار او لذت ببرید چرا که Giger، Moebius و O’Bannon با الهام از کارهایشان بر روی Dune در نهایت کارهای هنری فیلم Alien را انجام دادند.

فیلم Dune (1984)

راهنمای مطالعه و تماشای کتاب ها و فیلم های dune تل ماسه و دنیای dune تل ماسه

David Lynch یکی از گزینه های مناسب برای کارگردانی این فیلم است. Kyle MacLachlan نقش Paul Atreides و friggin’ Sting نقش Feyd Rautha شرور را بازی می کند. Toto موسیقی متن آن را نوشته است. داستان اصلی Herbert ترکیب شگفت انگیزی از موضوعات است که Lynch در نمایش دادن آنها موفق است: مانند سورئالیزم، جنگ تاریکی و روشنایی و درگیری نیمه هشیار.

بعد از اینکه Dino De Laurentiis حق سینمایی Dune را در سال ۱۹۷۶ خرید، Ridley Scott را برای کارگردانی آن به کار گرفت. وقتی که اسکات کنار رفت دختر Laurentiis وی را متقاعد کرد تا David Lynch را به کار بگیرد. متاسفانه Universal که نسخه نهایی را در اختیار داشت فیلم را به قدری بد تکه تکه کرد که مجبور شدند برای پر کردن فواصل از صداگذاری استفاده کنند. لینچ زمان ۳ ساعت را برای فیلم در نظر گرفته بود ولی نسخه نهایی ۱۳۶ دقیقه ای منتشر شد. Lynch هنوز هم از صحبت کردن در مورد Dune خودداری می کند و هیچ علاقه ای به هیچ اقتباسی پس از تجربه بدی که داشت نشان نداده است.

سریال Dune (2000) نسخه Frank Herbert

راهنمای مطالعه و تماشای کتاب ها و فیلم های dune تل ماسه و دنیای dune تل ماسه

شبکه SyFy که به SciFi نیز شناخته می شود به خوبی می دانستند که Dune اساسا یک انجیل علمی تخیلی است لذا سراغ درج نام Frank Herbert در سریال خود رفتند. در این سریال که توسط John Harrison کارگردانی و اقتباس شده بود Alec Newman نقش Paul Atreides و William Hurt نقش دوک Leto را بازی کردند. سریال وی در جشنواره سال ۲۰۰۱ امی ۲ جایزه را از آن خود کرد.

گرچه که نقدهای بسیار این سریال کوتاه را مدح کردند و تاکنون یکی از پر مخاطب ترین برنامه های پخش شده این شبکه است اما دیدن آن کمی با زحمت در نظر گرفته شده. چرا که اقتباسی بسیار وفادار و نزدیک به متن اصلی بوده که نمایش دادن آن سخت است. به صورت در نتیجه آن دنباله ای با نام Children of Dune در سال ۲۰۰۳ با بازی James McAvoy ساخته شد.

اکنون که راهنمای دنیای Dune از ترتیب خواندن کتاب ها تا فیلم های سینمایی آن را مطالعه کردید آماده هستید تا نسخه Denis Villeneuve را مشاهده کنید که در مهر ۱۴۰۰ قرار است اکران شود. امیدواریم از دیدن این فیلم لذت ببرید.

نظر شما در مورد این فیلم چیست؟ آیا قبلا با دنیای آن آشنا بوده اید؟ می توانید سایر محصولات ژانر علمی تخیلی را در فارسی شو دنبال کنید.

منبع: Gamesradar