معرفی مستند نتفلیکس

معرفی ۲۴ مستند ارائه شده در نتفلیکس که ارزش دیدن دارند – قسمت اول

در این مطلب به معرفی مستندهایی در حوزه های مختلف می پردازیم که علاوه بر سرگرم کردن شما، اطلاعاتتان را به روز نگه می دارند. مستندهای مدکور در بستر نتفلیکس نیز ارائه شده اند که در صورت داشتن حساب کاربری می توانید در آنجا مشاهده کنید. اکنون به معرفی ۲۴ مستند ارزشمند می پردازیم. با فارسی شو همراه شوید.

مستند David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough مستند ساز معروف، بر اساس نظر شخصی اش و از هنگام شروع به کار خود در دهه ۵۰ نگاهی کلی و جامع تر به طبیعت انداخته تا نشان دهد بشریت چگونه قلمرو حیوانات و محیط زیست را غارت کرده است.

چرا ارزش دیدن دارد: مستندهای طبیعت David Attenborough اغلب میخکوب کننده هستند. این نسخه هم دلایل متعددی برای خود دارد. مستند یاد شده به عنوان زنگ هشداری برای سیاره ماست که به سمت یک فاجعه خوابگردی می کند، پیام آتنبرو شوکی جدی و در عین حال ضروری به سازوکار حاضر دنیا است اگر می خواهیم موجودات شگفت انگیز را در آینده همچنان شاهد باشیم.

مستند Athlete A

تلاش خبرنگارانی را روایت می کند که به انتشار یکی از بزرگترین داستان های ورزش آمریکا کمک کردند؛ رسوایی سوء استفاده جنسی که در ژیمناستیک کاران آمریکایی اتفاق افتاد و زندگی بسیاری را ویران کرد.

چرا ارزش دیدن دارد: مستند پیش رو نگاهی روشنگرانه به تحقیقات شجاعانه خبرنگاران داشته و در عین حال یادآور فجایع شیطانی است که به صورت آشکارا رخ می دهند.

معرفی مستند نتفلیکس

مستند High Score

همانطور که می دانید بازی های ویدئویی بخشی از پرسودترین صنایع سرگرمی دنیا هستند. این مستند به بررسی تاریخچه، میراث فرهنگی و آینده تکاملی آن در یک سریال شش قسمته می پردازد.

چرا ارزش دیدن دارد: تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه Sega و Nintendo به ایجاد فرهنگ و دیدگاهی جدید در دهه ۹۰ کمک کردند؟ چه یک گیمر حرفه ای باشید چه مبتدی، High Score به شما کمک خواهد کرد تاریخچه این صنعت دوست داشتنی و مطالب گسترده و عمیق مرتبط با آن را بدانید.

مستند The Social Dilemma

سفری عمیق به رسانه های اجتماعی و اینکه چگونه از آن به عنوان ابزاری برای ارائه اطلاعات نادرست و ایجاد فساد در دنیایی که تقریبا همه در آن آنلاین هستند استفاده شده است.

چرا ارزش دیدن دارد: مستندهای زیادی وجود ندارند که شما دارنده حساب فیس بوک را وادار کنند تا نسبت به حضور در آن تجدید نظر کنید. رسانه های اجتماعی به سلطه بر زندگی ما ادامه می دهند ولی تا به حال افراد معدودی نسبت به تاثیر آنها بر زندگی ما به طور جدی فکر کرده اند. The Social Dilemma یک اثر شیفته کننده و لذت بخش برای تماشا است که نشان می دهد چگونه همه چیز از الگوریتم ها گرفته تا هوش مصنوعی به صورت مخفیانه در حال کنترل و دستکاری زندگی ما هستند.

معرفی مستند نتفلیکس

مستند Formula 1 Drive to Survive

پشت صحنه قهرمانی جهان مسابقات فرمول یک و تنشی که طی دو فصل در یکی از محبوب ترین ورزش های جهان رخ می دهد.

چرا ارزش دیدن دارد: بر خلاف سریال مستندهای Last Dance و All or Nothing به جزئیات جدی تر و بیشتری می پردازد.

مستند The Last Dance

با استفاده از فیلم های آرشیوی و مصاحبه های مایکل جوردن و برخی دوستان و دشمنانش، The Last Dance فصل سرنوشت ساز ۱۹۹۷/۹۸ تیم Chicago Bulls را به تصویر می کشد.

چرا ارزش دیدن دارد: برای بهره بردن حداکثری از The Last Dance لزومی ندارد که یک طرفدار بسکتبال باشید. در این مستند به عمق مسائلی از جمله دشمنی ها، درگیری ها و داستان های خانوادگی پرداخته می شود. همه اینها به گونه ای به شما عرضه می شوند که برای درک آنان نیاز به زحمت نباشد. به علاوه اگر طرفدار بسکتبال هستید باید بدانید که قرار است روی پنهان یکی از بزرگترین ورزش های دنیا را ببینید. صدها ساعت فیلم منتشر نشده برای ساخت این مستند به کار رفته که دیدگاهی منحصر به فرد و پیچیده به ما ارائه می دهد.

معرفی مستند نتفلیکس

مستند Mercury 13

Mercury 13 با پرداختن به موضوعی که هنوز نیز در جوامع وجود دارد، به مسئله فضانورد زن بودن در دهه ۶۰ میلادی می پردازد. این فیلم حقیقت عدم حضور آنان در تاریخ را بیان می کند. این بانوان تحت همان آزمایش های سختی قرار گرفتند که همتایان مرد آنها نیز با آن مواجه شدند، با این حال فرصت پرواز به آنان داده نشد.

چرا ارزش دیدن دارد: تکه ای از تاریخ که خیلی از ما از آن بی اطلاع هستیم، این تنها یک مورد از موارد بسیار تبعیض جنسی است که از گذشته در ما ریشه دوانده و خود از آن بی خبر هستیم. اگر طرفدار پشت پرده های بیان نشده هستید با دیدن داستان این زنان قابل تحسین و اینکه چگونه رویای آنها به خاطر جنسیتشان دفن شد مجذوب و البته خشمگین خواهید شد. این مستند که از طریق مصاحبه با افراد باقی مانده ساخته شده بسیار قوی و گیرا است.

مستند The Bleeding Edge

هرکسی که هنگام خرید دارو مبالغ عجیب و غریب از متصدی داروخونه شنیده می داند این یک صنعت پر سود است. به همین خاطر The Bleeding Edge موضوعی جذاب برای یک مستند به نظر می رسد. بررسی ۵ عاملی که برای بیماران مصیبت بار بوده اند این مستند را به یک مستند متحیر کننده تبدیل می کند که دیدن آن ضروری است.

چرا ارزش دیدن دارد: فرقی نمی کند شما در کشوری با هزینه درمان رایگان یا غیر رایگان زندگی کنید، در هر صورت ولع برخی شرکت ها در ارائه دارو به بازار قبل از بررسی عوارض جانبی و کنترل کیفی آنها کاری بسیار متحیر کننده است که همین امر تماشای مستند حاضر را جذاب می کند.

معرفی مستند نتفلیکس

مستند Tiger King

این سریال ۷ قسمته داستان Joe Exotic را روایت می کند؛ یک مسئول باغ وحش آمریکایی که از یک حامی گربه سانان بزرگ به نام Carole Baskin نفرت دارد. در این مستند با شخصیت های مختلفی روبرو خواهیم شد از جمله مسئول باغ وحش دیگری، فردی که ادعا می کند تحت تاثیر شخصیت اسکار فیس است و یک تهیه کننده که میخواهد مستند بسازد ولی … بیشتر از این اسپویل می شود. درضمن یک قتل مرموز هم داریم.

چرا ارزش دیدن دارد: در این مستند هیچوقت نمی توانید قدم بعدی را حدس بزنید. هر قسمتی چرخش داستانی خود را دارد و تقریبا غیرممکن است آن را تماشا نکنید. به علاوه بعد از اتمام تماشا می توانید همانند کارآگاه ها موقعیت و سرنوشت این افراد را بررسی کنید چرا که مستند پیش رو بر اساس جرایم واقعی است.

مستند Jim and Andy: The Great Beyond

اگر از طرفداران Andy Kaufman، Jim Carrey یا فیلم Man on the Moon هستید – در آن جیم کردی نقش کافمن را بازی می کند – این مستند برای شما ساخته شده است. Chris Smith که کارگردانی را انجام می دهد بر شخصیت کری در طول فیلم برداری فیلم Man on the Moon تمرکز دارد که در شخصیت Kaufman باقی مانده و مصاحبه های با جیم کری و تصاویر پشت صحنه که تاکنون دیده نشده به نمایش گذاشته می شود.

چرا ارزش دیدن دارد: اینکه جیم کری با بازی نقش اسطوره خود یعنی کافمن، او را زنده می گرداند مو بر تن سیخ می کند. ظاهرا استودیو نمی خواسته که تصاویر پشت صحنه منتشر شود و وقتی آنها را در مستند ببینید متوجه می شوید چرا. پرواضح است که فرورفتن کری در نقش کافمن مشکلاتی را برای پشت صحنه ایجاد کرده ولی به هر تقدیر Jim and Andy داستان دو تن از بزرگترین طنز پردازان دنیا و اینکه چرا این مسیر را انتخاب کردند روایت می کند.

معرفی مستند نتفلیکس

مستند Wild Wild Country

شاید انجمن جنجالی Rajneeshpuram که در شهر Wasco ایالت Oregon در دهه ۸۰ ایجاد شد را به یاد بیاورید … شاید هم نیاورید. در هر صورت باید این مستند را که در جشنواره فیلم Sundance اکران گردید ببینید. برادران Way در حالی که تلاش می کنند توضیح دهند چگونه یک گورو هندی به نام Bhagwan Shree Rajneesh توانست هزاران نفر را پیرو خود کند یکی از داستان های بزرگ آمریکا را کالبدشکافی می کنند.

چرا ارزش دیدن دارد: این مستند نه تنها در مورد انجمن بلکه در مورد تعارضات شکل گرفته بین پیروان آن و اهالی شهرهای اطراف است. یک نگاه بسیار جالب به دوگانه پلیدی در برابر خوبی که در آن زمان در رسانه برجسته شده بود. تماشای آن را نمی توانید کنار بگذارید.

مستند Icarus

Icarus این موضوع را ثابت می کند که شرایط پیچیده، مخصوص شخصیتهای تخیلی هالیوود نیستند. Bryan Fogel دوچرخه سوار و کارگردان مستند، از طریق استفاده استروئید در خود و ثبت تجربیاتش تلاش کرد تا فیلمی در مورد دوپینگ در صنعت ورزش بسازد. آن را همانند مستند Super Size Me تصور کنید با این تفاوت که در این یکی به جای مکدونالدهای بزرگ، دارو وجود دارد. او میخواست بداند چگونه می توان با دوپینگ در ورزش حرفه ای قسر در رفت.

چرا ارزش دیدن دارد: با در نظر گرفتن حیله گری که ورزشکار معروف Lance Armstrong در دوران ورزشی خود به کار برد، صرف موضوع این مستند به اندازه کافی جذاب به نظر می رسد. با این حال، آنچه که او بعد از صحبت با یک دکتر روسی در می یابد به طور کامل هدف مستند را تغییر داده و آن را تبدیل به نمایشی هیجان انگیز و سیاسی می کند.

معرفی مستند نتفلیکس
منبع: Gamesradar