معرفی مستند نتفلیکس

معرفی ۲۴ مستند که ارزش دیدن دارند – قسمت دوم

با قسمت دوم معرفی ۲۴ مستند ارزشمند همراه شما هستیم. در این بخش نیز همانند بخش قبلی مستندهای مختلفی را برای شما تهیه کرده ایم، از دنیای سرگرمی گرفته تا علم و فناوری و دوستی حیوانات با انسان. البته در بخش دوم شاهد مستندهای جرایم واقعی بیشتری خواهیم بود. با فارسی شو همراه شوید.

مستند Mission Control: The Unsung Heroes of Apollo

Mission Control فیلمی جذاب است که به پشت پرده بزرگترین دستاوردهای ناسا می پردازد: فرود انسان بر روی ماه. نگاهی پر آب و لعاب به گذشته آنهایی که به ماه رفتند، کاوش در زندگی کسانی که پرواز کردند و آنهایی که پشت میزهای کنترل حضور داشتند.

چرا ارزش دیدن دارد: با ادای احترام به مردان و زنانی که به زنده ماندن فضانوردان ماموریت Apollo 13 کمک کردند، این یک اثر هیجان انگیز است که به جزئیات تاریخ سازی ها پرداخته و نشان می دهد چگونه انسان ها هدفی را که فرا میخواندشان کشف می کنند.

معرفی مستند نتفلیکس

مستند The Staircase

در سال ۲۰۰۱، یک متصدی مرکز ۹۱۱ تماسی از یک شوهر آشفته دریافت می کند مبنی بر اینکه همسر بی جانش را در پایین پله ها یافته. آن فرد نویسنده ای به نام Michael Peterson است که موضوع مستند ما طی یک دهه می باشد. آیا Kathleen Peterson خودش از پله ها افتاد؟ یا قربانی خشونت خانگی شده بود؟ تیم فرانسوی مستند بلافاصله پس از اظهارات مایکل دست به کار شدند و آزادی دسترسی که به آنان نسبت به خانواده پیترسون داده شده بود منجر به روایت داستان های پیچیده ای به اندازه پرونده قتل شد.

چرا ارزش دیدن دارد: این یک سریال جذاب جرم واقعی همانند Making a Murderer است اما بر خلاف آن، The Staircase یک انحراف بزرگ دارد، چرا که با توجه به طولانی شدن فرایند ساخت مستند طی ۱۰ سال، ویرایشگر مستند کم کم به پیترسون نزدیک شد و در نهایت با او قرار عاشقانه گذاشت. حتما ببینیدش.

مستند Amanda Knox

پرونده Amanda Knox جنجالی است. در سال ۲۰۰۷ یک دانش آموز آمریکایی به قتل Meredith Kercher متهم شد. وقتی که Kercher به صورت وحشتناکی سلاخی شده بود هر دوی آنها در Perugia ایتالیا درس می خواندند. گمانه زنی های زیادی پیرامون دست داشتن ناکس در قتل مطرح شد و رسانه ها از او به عنوان شرور یاد کردند. او، دوست پسرش و فردی دیگر به جرم قتل متهم شدند و نهایتا بعد از ۴ سال آزاد گردیدند.

چرا ارزش دیدن دارد: به عنوان یک داستان به اندازه کافی جذاب است، با این حال چیزی که آن را بهتر می کند مکالمه های تک به تک است که فیلم برداری شده اند. سازندگان مصاحبه های زیادی را با ناکس انجام داده اند که اظهارات مطرح شده تعجب شما را بر می انگیزاند.

معرفی مستند نتفلیکس

مستند My Octopus Teacher

اینچنین دوستی بین گونه ای احتمالا چیزی است که شما انتظار دیدن آن را در انیمیشن ها دارید تا یک مستند. My Octopus Teacher روایت شکل گیری دوستی بین یک اختاپوس جوان و شجاع با Craig Foster فیلمساز است. فاستر نه تنها اعتماد اختاپوس را جلب می کند بلکه این فرصت را پیدا می کند تا از فراز و نشیب های زندگی اش نیز چیزی یاد بگیرد.

چرا ارزش دیدن دارد: این مستند از زمان انتشارش در سال ۲۰۲۰ تا کنون نامزد یک جایزه اسکار برای بهترین مستند به همراه جوایز چندین جشنواره دیگر شده است. یک مستند معمولی طبیعت نیست بلکه بر رابطه بین اختاپوس و فیلم ساز تمرکز داشته و مسائل مختلفی را در مورد رابطه انسان با طبیعت منعکس می کند.

مستند The Toys That Made Us

این مستند ساخت شبکه نتفلیکس به گذشته سفر می کند تا بفهمد چگونه یکسری اسباب بازی های خاص، کودکی ما را شکل دادند. نمایشی روشنگرانه و جذاب که روند صعود و سقوط برخی از بزرگترین فرنچایزهای اسباب بازی دنیا را نشان می دهد. فصل اول به Star Wars می پردازد و مصاحبه ای با وکیل Kenner کسی به واسطه قرارداد با George Lucas او را به یک میلیاردر تبدیل کرد انجام می دهد.

چرا ارزش دیدن دارد: حتی اگر علاقه ای به اسباب بازی نداشته باشید، حقیقت این است که محصولات تلویزیونی و سینمایی بخش بزرگی از صنعت فیلم هستند و بخشی بزرگی از آن مدیون آقای لوکاس است. این یک نمایش عالی برای این است که بدانیم چه چیزهایی در طول زمان رایج شده.

معرفی مستند نتفلیکس

مستند Knock Down the House

Knock Down the House چهار زن فعال دموکرات را دنبال می کند که در میانه انتخابات سال ۲۰۱۸ امید دارند تا انتخاب شده و به کنگره راه پیدا کنند. Rachel Lears کارگردان مستند نگاهی نزدیک به Alexandria Ocasio-Cortez، Amy Vilela، Cori Bush و Paula Jean Swearengin می اندازد در حالی که آنان تلاش می کنند وضع موجود را به چالش کشیده و به وسیله مقابله با دوستان دموکراتشان عصر جدیدی از سیاستمداری را ایجاد کنند چرا که معتقدند دموکرات های حاضر بخشی از پازل مشکلات کنونی هستند. این مستند با نشان دادن پشت صحنه اجتماع های محلی آنان و اینکه چرا تصمیم به مبارزه با نابرابری گرفته اند نمایشی سرگرم کننده و در عین حال مهم است.

چرا ارزش دیدن دارد: در دوره ای که سیاستمداران تبدیل به شخصیت های منفوری شده اند Knock Down the House این استعداد را دارد تا به شما داشتن یک دولت خوب را بقبولاند. بله، شخصیت های اصل مستند زنهایی هستند که در دنیایی بسیار مردانه دست به مبارزه زده اند اما این مستند بیشتر در مورد مردم معمولی است که سعی دارند دنیایی را که معتقدند دیگر برای خود و جامعه شان کارایی ندارد تغییر دهند. Knock Down the House نه تنها شما را پای تلویزیون نگه می دارد بلکه موجب می شود از خود سوال کنید اگر چنین فرصتی پیش روی شما بود چه کار می توانستید بکنید.

مستند Virunga

اگر فکر می کنید فیلم Gorillas in the Mist دلخراش بود، پس خود را برای ساکنین پارک ملی Virunga آماده کنید. ما فقط در مورد میمون ها صحبت نمی کنیم، بلکه در مورد محافظین شجاعی که آنها را از انقراض نجات می دهند نیز صحبت می کنیم. این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار نیز شده است.

چرا ارزش دیدن دارد: خود را برای رعب و وحشت آماده کنید. ولی این مستند تماما زمینه تاریک ندارد، چرا که پیام اصلی آن این است که انسان ها برای حفظ یک گونه تا چه جاهایی حاضرند پیش بروند.

معرفی مستند نتفلیکس

مستند Chef’s Table

زمان آن رسیده است که به فرایند کمال گرایانه آشپزی بپردازیم. در این سریال به سراغ ۶ تن از معتبرترین سرآشپزهای جهان که نظم و اراده آنان مثال زدنی است در رستورانشان می رویم. مانند تماشای هنرمندان در محل کارشان است. مسابقه ای وجود ندارد تا سرگرمتان کند و همانند برنامه های رایج آشپزی خط پایانی وجود ندارد.

چرا ارزش دیدن دارد: شاید از اینکه مسابقه ای وجود ندارد با خود بپرسید پس جذابیت آن در چیست. در حالی که مسابقه ای وجود ندارد، اما در عین حال خبری هم از تجارت رستوران ها نیست، بلکه خیلی ساده در مورد به وجود آمدن فرایند خلاقانه هر سرآشپز است و اینکه با چه لذتی شاهکار هنری خود را در بشقاب می گذارند.

مستند Fyre: The Greatest Party That Never Happened

داستان جشنواره افتضاح Fyre سال ۲۰۱۷ را روایت می کند که قرار بود تعطیلات رویایی در Bahamas ارائه دهد اما به لطف سو مدیریت فاجعه آمیز مدیران بیش از حد به خود مطمئن و مدیر ارشدش Billy McFarland به سرعت تبدیل به صحنه ای از رمان Lord of the Flies شد.

چرا ارزش دیدن دارد: Chris Smith کارگردان Fyre با به تصویر کشیدن تصویر هشداردهنده ای از تمایلات متکبرانه و ضد اجتماعی Billy McFarland حس رضامندی گناهکارانه ای را در شما به وجود می آورد.

معرفی مستند نتفلیکس

مستند Blackfish

روند به اسارات در آوردن وال ها در این مستند نتفلیکس با دنبال کردن داستان یک گاو ماهی به نام Tilikum که در دریا ۳ انسان را کشته بود به نمایش گذاشته می شود. گرچه یقینا آن مرگ ها ناراحت کننده بودند ولی کارگردان مستند Gabriela Cowperthwaite تلاش می کند تا بفهمد چرا این موجود اینگونه رفتار کرده است. آیا این کار را کرد چون در طبیعت او بوده است؟ یا چون از دو سالگی از خانواده اش جدا شده و ۲۰ سال در اسارت بوده اینگونه رفتار کرده است؟ شنیدن سخنان مربیان سابق او تنها قلب شما را بیش از پیش جریحه دار می کند.

چرا ارزش دیدن دارد: در این مستند هر دو روی سکه طبیعت و تربیت بررسی شده اند تا این معمای اخلاقی و دشوار قابل هضم تر شود. این داستان از آنهایی است که جریان ساز است – اینکه آیا ما می توانیم حیوانات را برای سرگرمی خودمان اسیر کنیم؟ – و باید تماشا شود.

مستند Making a Murderer

تقریبا همه مردم آمریکا داستان Steven Avery را شنیده اند، مردی اهل ویسکانسین که ۱۸ سال را در زندان به خاطر جرم نکرده گذراند. دو سال بعد از تبرئه، دست داشتن او در قتل محرز شد. آیا واقعا کار او بود؟ این مستند سریالی، زندگی او را به طور گسترده ای پوشش می دهد، از اولین برخورد او با جرم گرفته تا عصر حاضر.

چرا ارزش دیدن دارد: یکی از بهترین مستندهای نتفلیکس و یکی از بهترین مستندهای جرایم واقعی که داستانی مجذوب کننده دارد. پر تنش ترین بخش های مستند، جلسات دادگاه است که در آن تیم دفاع کننده معتقدند توسط پلیس Manitowoc برای او پاپوش دوخته شده و با ساخت مدارک آن را مستند کرده اند. مورد توجه قرار گرفتن این مستند توسط مردم حتما بدون دلیل نبوده است.

مستند Behind the Curve

Behind the Curve بر مسئله ای تمرکز دارد که بسیاری از ما به آن معتقدیم ولی عده قلیلی معتقدند فریب است، اینکه زمین گرد است. این مستند ساخته Daniel J. Clark بررسی عمیقی از باور معتقدین به صاف بودن زمین با استفاده از مصاحبه با افراد اصلی آنها و متخصصان فیزیک نجومی از دانشگاه هایی از جمله UCLA و CalTech دارد. شاید فکر کنید امکان ندارد مستند جالبی در مورد چیزی به این اشتباهی ساخته شود ولی این دقیقا همان جایی است که Behind the Curve نشان می دهد مردم برای اینکه دیگران باور کنند زمین صاف است تا چه جاهایی پیش می روند.

چرا ارزش دیدن دارد: در ظاهر به نظر می رسد Behind the Curve با مسئله ای مسخره روبرو است ولی خیلی زود متوجه می شوید نه تنها تعداد قابل توجهی معتقدند زمین صاف است … بلکه بر تعداد آنان نیز روز به روز افزوده می شود! این مستند به این مسئله می پردازد که چرا این اتفاق افتاده و اینکه چقدر مبارزه با این باور رایج سخت است. چیزی که اینقدر مسخره به نظر می رسد ناگهان جدی شده و شما سعی می کنید از مغزتان استفاده کرده و راه هایی برای اثبات گرد بود زمین یا نبودن آن پیدا کنید.

معرفی مستند نتفلیکس

نظر شما در مورد مستند های معرفی شده چیست؟ آیا آنها را قبلا تماشا کرده اید؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: Gamesradar